Zrušení poviného ručení


Zrušení poviného ručení

Ke zrušení poviného ručení může dojít v několika případech. Ve všech případech je dobré se ujistit, zda opravdu došlo ke zrušení ručení a jestli je všechno v pořádku, přesně jak má být, aby nedošlo k tomu, že by majitel poviného ručení platil pojištění například na automobil, který už neexistuje. Případů, kdy může dojít ke zrušení poviného ručení je několik, z nichž nejčastější je to změnou vlastníka vozidla. Pokud auto prodáváte nebo přepisujete na nového majitele, dojde ke zrušení ručení teprve v den, kdy je nahlášena změna ve vlastnictví pojištěného vozidla dané pojišťovně. V případě, že tuto událost nahlašuje nový majitel, je dobré si tuto informaci zanést do kupní smlouvy, aby nedošlo k tomu, že nový majitel změnu nenahlásí a bývalý vlastník tak bude muset platit poviné ručení za vozidlo, které už dále nevlastní.

Další případ, kdy je možno zrušit poviné ručení je, když dojde k zániku pojištěného vozidla. V tomto případě je nutné doložit pojistiteli, že k zániku opravdu došlo důležitým formuláři, které obdržíte na vrakovišti, nebo v místě, kde vozidlo zaniklo.

Pokud je pojištěné vozidlo vyřazeno z evidence vozidel, dochází také ke zrušení poviného ručení. Pojištění zaniká přesně v den vyřazení z evidence. Ke zrušení bude majitel vozidla potřebovat doklad o výmazu vozidla z evidence.

Nemilou událostí, při které se ruší poviné ručení vozidla je případ, kdy je pojištěné vozidlo odcizeno. V tomto případě nemusí jít vždy o 100% jistotu, že dojde ke zrušení, protože pojišťovny budou vyžadovat, aby bylo s jistotou dokázáno, že došlo k odcizení vozidla. Dnem, kdy poviné ručení zanikne je datum, kdy Policie ČR přijme oznámení o odcizení vozidla.

Nejméně využívané zrušení poviného ručení je případ, kdy dojde k převedení k jinému pojistiteli a prodeji smlouvy. Rušení neproběhne automaticky, majitel vozidla má však právo na to, aby vypověděl pojištění.

Poviné ručení může být ukončeno také v případě, že bylo sjednáno na dobu určitou. V tomto případě dojde ke zrušení rušení, když uplyne doba, na kterou bylo poviné ručení sjednáno.

Pokud máte zájem o kvalitního partnera v rámci povinného ručení, doporučujeme obrátit se na srovnávače ePojisteni.cz a Srovnejto.cz

!! Náš TIP: Poviné ručení a porovnání

Podobné články

Výpověď poviného ručení

Pokud se chystáte vypovědět vaše poviné ručení, pročtěte si bedlivě tyto informace, protože při výpovědi musí být dodrženo několik pravidel,...

Novinky